Turnerova chata no more

Kdyby se vás někdo zeptal, kde pramení Otava, nenechte se nachytat a řekněte, že vzniká soutokem Křemelné a Vydry.

Druhá jmenovaná říčka protéká krásným kaňonovitým údolím, zvaným Povydří. Ještě před 170 lety bylo toto údolí neprostupným pralesem s divokou řekou, které kdosi přirovnal k nevlídnému peklu. Později byla vybudována Povydřím cesta a údolí se stalo přístupným. Dnes je Povydří přírodní památkou a také I. zónou, jednou z nejpřísněji chráněnou částí národního parku Šumava, tj. zákaz cyklistů, chůze jen po vyznačených cestách atd. Zároveň je však jedním z turisticky nejpřitažlivějších míst a pro svou fyzickou nenáročnost přitahuje takové davy, že bych Povydří klidně nazval Václavákem Šumavy.

Uprostřed Povydří stojí Turnerova chata. Ač stavba pochází z roku 1940, stojí na místě staršího hostince, respektuje šumavský ráz stavení a do Povydří docela zapadá. Před pár lety jsem v ní na pár dní bydlel, v podzimním čase jsme byli téměř jedinými hosty a atmosféra byla téměř rodinná. Nezapomenu na vstávání okolo čtvrté hodiny ráno, abychom třpytícím se sněhem pod oblohou s padajícími hvězdami došli na Oblík a pozorovali východ slunce nad Boubínem. Stejně příjemné vzpomínky mám i na jeden z výletů Internet Infa, kdy se část posádky rozhodlo vyjíst téměř každou hospodu podél toku Vydry. Ostatně na jídelníček Turnerovky vzpomínám v dobrém, chutnalo. Vzpomínám…

Letos i nejslabší kus v rodině dosáhl stavu, aby mělo smysl jej tahat do kopců, a tak jsme vyrazili na dovolenou do Nezdic. Povydří je přijatelným terénem i pro kočárek, tok řeky je atraktivní pro focení, u chaty našel útočiště Vydrýsek, hvězda večerníčků pana Chaloupky a dobré jídlo uprostřed výletu, to vše rozhodlo, proč se vydat právě tam.

Buď jsem senilní a zapomínám, nebo se hodně změnilo. Cestou Povydřím k Turnerově chatě jsme uhýbali několika autům, později projela dokonce i avie (nákladní auto v místech, kam cyklisti nesmí!), cestou zpátky jsme zažili dopravní zácpu, kdy se dvě auta jedoucí k Čeňkově pile vyhýbala autu v opačném směru. Jsem příznivcem ochrany přírody, chápu a respektuji zcela nepřístupné části Šumavy, neopouštím v I. zónách vyznačené cesty, přesto mám při pohledu na stav skoro pochopení pro lidi, kteří ochranářská opatření ignorují. Asi bylo Povydří NP obětováno, aby se turisté nažrali a jiné části zůstaly uchovány.

Zpět k Turnerově chatě. Při pěkném počasí a kočárku se spícím dítětem jsme zvolili terasu. Obsluha byla rychlá, jídelníček byl před námi cobydup. Na první pohled vypadal zajímavě, při podrobném zkoumání bída. Malá jídla – opečená klobáska, naložený hermelín s pálivým potěrem či dokonce miska sádla se škvarky – bych čtyřletému dítěti nemohl dát, sám bych je nejedl nebo bych se jich nenajedl. Z devíti velkých jídel odpovídala část běžné smažárně (smažák, bramboráčky, kuřecí křidélka) nebo závodní jídelně (špagety, ovocné knedlíky, bramborové šišky). Tři jídla byla přiměřená místu – vepřové koleno, bramborové taštičky a zvěřinový guláš v bochníku chleba, jenže koleno je tučné, u taštiček nemám jistotu, že je bude Alex jíst a servírování guláše by vnímal jako hračku. Polévky byly v pořádku: hřibová a česnečka jsou přesně to, co bych v Povydří čekal, další byla dle denní nabídky.

Nakonec jsme objednali smažené sýry, tvarohové knedlíky s jahodami a hřibovou polévku. Polévka přišla rychle, jídla následovala také svižně, byť si nejsem přesvědčen, že by hlavní jídlo mělo být hostu servírováno v okamžiku, kdy ještě jí polévku. Polévka byla velmi dobrá, u objednaných jahodových knedlících překvapily meruňky i jejich střední velikost, na smaženém sýru obvykle není co zkazit. Tedy, až na cenu. Smažák se zeleninovou oblohou, hranolky a tatarkou za 159 Kč považuji za předražený, stejně jako jeden ovocný knedlík za 27 Kč.

Špatný dojem podpořila obsluha v teplákové bundě, dělníci čistící kameny do rozšiřované terasy hlučným vodním čističem několik metrů od stolu, zcela vybitý přenosný platební terminál, nutnost jít pro placení s obsluhou dovnitř i dlouhé čekání na dobití. Jediné plus získala obsluha za přívětivou reakci na Alexe, který jí toužil ukázat obří luční kobylku, co ke stolu přilétla. A Vydrýsek? Ten spal zalezlý v budce.

Chcete-li potkat poslední zlatokopy na Šumavě, navštivte Turnerovu chatu. Chcete-li se dobře najíst nebo se projít klidným místem, Povydří se vyhněte.

8 thoughts on “Turnerova chata no more”

 1. Kdysi jsem měl v této chatě svůj první kurz na systém DOS :). Letos na jaře jsem se tam vrátil, zklamání. Dělají z toho turistický průmysl :(. Ještě, že je na Šumavě plno jiných krásných míst.

 2. Dobrý den. Zajímalo by nás, z jakých písemných zdrojů jste zjistil, že současná Turnerova chata byla postavena v roce 1940. Děkujeme za odpověď a jsme s pozdravem
  Reichardtovi

 3. Zdravím.
  Nepochopil jsem čím je Turnerova chata pro autory příspěvků tak špatná. Jídlo prý velmi dobré, obsluha též a že tam musí jezdit auta je normální, leda že by jste vy “turisté” pomáhali sami nosit vše potřebné jako na Terryho chatě v Tatrách. Dělníci musí kameny někdy očistit, byť podle Vás nejlépe tehdy, když Vy tam zrovna nejste (asi někdy v noci nebo nad ránem).
  Naopak souhlasím, že by se tam neměly dělat kurzy DOS. Ti, kdo jsou na tom tak, že musí jezdit na takováto školení a k tomu jsou tak neomalení, že to jezdí dělat ke břehům nádherné šumavské říčky, asi opravdu nemají v chráněné přírodě co pohledávat.

 4. Při cestě podél Vydry jsme se také u Turnerovy chaty zastavili a vypadá to, že jsou opět na správné cestě. Dali jsme si tedy jen sladké (lívanečky s borůvkami a meruňkové knedlíky). Obojí bylo výborné a evidentně domácí, žádné polotovary. Obsluha byla OK, cena byla rozumná a i ty vydry ochotně pózovaly fotografům 🙂

 5. V sobotu jsem toto zařízení navštívil. Klid jak na pohřbu, minimum lidí. Dost jsem divil, pamatuji zde pěkný cvrkot. Potom jsem nahlédl do jídelního lístku a došlo mě to. Polévka cca 100,- Kč, jídla od 200,-. Prostě děs. Nic pro turisty, kteří mají malé děti. Nebýt tam slibovaný Vydrýsek, tak bychom tam s dětmi nešli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *