Rozmazaná současnost WebKitu

Martina naprosto nadchlo vykreslovací jádro WebKit v prohlížeči ovocnářské firmy. V závěru svého příspěvku Safari jde pro nás si Martin všímá elegance jediné a poměrně malé knihovny obsahující většinu funkčnosti WebKitu. Předpokládá rostoucí zájem o WebKit ze strany vývojářů zobrazujících obsah webového typu v rámci vlastních desktopových aplikací. S podmínkou přenosu WebKitu i na Linux neváhá věštit WebKitu jeho slavnou přenositelnou budoucnost a zároveň poslat Gecko na cestu zapomnění. Ač se mi vize temné budoucnosti Gecka vůbec nelíbí, je pronášena dlouholetým evangelizátorem technologií Mozilla.org a má velmi racionální základ. Pokud se oprostím vlastní nostalgie a emocí, jsou pro budoucnost Webu důležitější schopnosti vykreslovacích jader a prohlížečů něž jejich historie a jména.

Může přesto budoucnost WebKitu vypadat jinak? Určitě může. Dnes nedokážeme přesně odhadnout, jaké plody a kdy skutečně přinese Mozilla 2 či zda Opera obhájí svou dominantní pozici na mobilních zařízeních. Kromě mnoha možných zvratů na poli webových prohlížečů existuje již dnes pár detailů, které mohou u iracionálních uživatelů hrát významnou roli – ať již úspěch iPhone posilující Safari i na desktopu či naopak uspěchaný start Safari na Windows plný kritických a bezpečnostních chyb.

Jeden z podstatných detailů popisuje Joel Spolsky ve svém příspěvku Font smoothing, anti-aliasing, and sub-pixel rendering. Všímá si odlišné filozofie vykreslování fontů u Microsoftu a u Apple. Zatímco Microsoft považuje za prioritu čitelnost a ostrost textu a je pro ně ochoten obětovat věrné zobrazení písma, Apple pro svou historickou spřízněnost s oblastí DTP preferuje věrnost předloze písma i za cenu lehkého rozmazání písma. Ač chápu výhodu algoritmu Apple v publikačních nástrojích s výstupem končícím převážně na papíru, použít stejný algoritmus pro webový obsah nevypadá jako nejlepší volba.

WebKit si vlastní zobrazovací algoritmus přinesl i na Windows, kde je ale k dispozici nativní algoritmus ClearType. To, co mohou v Apple považovat za dar uživatelům Windows, může být naopak kamenem úrazu. Již při letmém pohledu je text v Safari rozmazanější a tučnější než v Internet Exploreru či Firefoxu. Odlišné a nezvyklé zobrazení textu webových stránek může být podle Joela u části uživatelů Windows důvodem pro odmítnutí Webkitu. A stejně mohou zareagovat i někteří vývojáři dalších aplikací.

Uvidíme na podzim, kolik procent WebKit opravdu nabere.

Doplněno 11. 7. 2007: David Majda si všímá též absence nativních prvků.

8 thoughts on “Rozmazaná současnost WebKitu”

 1. Já jsem měl vždycky na Windows s ClearType problémy, nějak se to nedalo číst a s Macem nemám. Ale naprosto souhlasím, že přinášet do OS vlastní vykreslování písem, design posuvníků a vůbec look & feel je většinou obtěžující.

 2. Na WebKitu běží na Macu více prohlížečů: Web Browser for S60, OmniWeb, KidsBrowser a wKiosk. Kromě prohlížečů existují i další aplikace využívající WebKit, vím o RSS čtečkách Vienna, NetNewsWire, Shrook a PulpFiction. Vše tuším jen pro Maca.

  Je někde dokumentace nebo návod, jak embeddovat WebKit do aplikací pro Windows?

 3. WebKit požívají pochopitelně i widgety, iPhone simulátory, je v něm napsaná Drosera – JS debugger, používá ho Paparazzi, IM Adium, všelijaké webové editory atp. Na Win to asi nepůjde tak jednoduše, anžto dodávané Safari 3 Beta je cosi jako Cocoa aplikace s přibaleným frameworkem pro “virtualizovaný” běh, tže bude nejdřív potřeba naportovat WebKit pro samostatné používání a vkládání, o což se pokoušel nějaký projekt (SuE o něm tuším loni psala), ale dost hardcore geekovina.

  Jinak si taky myslím, že tlačit na jiný systém své UI je hnus, sám jsem na to alergický, když na OSX přistaně nějaký Javový port s naprosto invazivním UI, stejně vypadá Safari a iTunes na Win, dle mého hodně scestná věc, sám bych to nepoužíval.

  Jinak Applu ten tah evidentně vyšel – nikdy jsem neviděl tolik blogpostů o Safari/WebKitu jako za poslední měsíc. K ničemu jinému ten release asi nebyl.

 4. No na Macu běží na WebKitu skoro všechno včetně dashboardu, to ani nepočítám 😎 Já ten zlom čekám, až budou vznikat prohlížeče pro Windows, předpokládám, že s nativním look & feel.

  Návod na embedding pod Windows jsem hledal, když jsem si pod nimi kompiloval WebKit, ale IMHO nic takového zatím není. Nejsem si jistý, nakolik je v zájmu Apple v tuto chvíli (než se na Windows aspoň trochu Safari prosadilo) takový dokument vydávat.

 5. Sue, webkit.org je oficialni stranka vyvojaru Webkitu pro Safari, to nebude alternativni prohlizec 😎

  Swift byl pravdepodobne prvni pokus, ktery prisel jeste driv nez Webkit Windows zacal podporovat a podle toho taky dopadl (myslim, ze nepadal, ale pouzivat se to moc nedalo ani na testovani). Ted tu mame oficialni podporu Windows a zbyva se jen naucit, jak provest ciste ten embedding.

 6. njn, tam se teď přesměrovává ta adresa, z které se původně stahoval swift, a mně došlo, že tady nosím dřevo do lesa, až jsem to odeslala 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *