Jak jsme vybírali jméno

Výběr jména pro potomka je zodpovědné rozhodnutí. Půjde s dítětem celý život. Samozřejmě je jednoduché pojmenovat dítě po jednom z rodičů či prarodičů, po populární postavě, po roztomilé ratolesti kamarádky, ale to není ono.

Letos jsme opět vybírali a máme již vybráno a přiděleno. Někdo z přátel se ještě před porodem ptal na jméno a po mé odpovědi padla udivená otázka: „A to je v kalendáři?“ Neslyšel jsem ji poprvé a ta otázka je důvodem, proč píšu tento text.

Lidé často berou kalendář jako jediný zdroj pro jména. Přibližně 370 jmen k výběru pro všechny děti, pro holky a kluky! Nepřijde mi to jako dostatečná nabídka, přesto si většina lidí vybere. V letošním květnu mělo 3,26 miliónu mužů a 2,47 miliónu žen v ČR jedno z 20 nejčastějších mužských a ženských jmen. Polovina lidí v našem státě si vystačí s 40 jmény. Jen Jiříků je více než obyvatel Ostravy a Marií není o moc méně než všech lidí v Brně. Strašné!

Naše cesta…

U prvého potomka jsme prošli seznam jmen v knize Jak se bude vaše dítě jmenovat od Miloslavy Knappové. Paní doktorka Knappová je jedinou českou soudní znalkyní v oblasti jmen a jména z knihy jsou považována českými matrikářkami za automaticky přijatelná. Pokud si v knize vyberete, neměl by být se zapsáním jména problém. V opačném případě lze čekat komplikace, jaké měl Michal Cihlář se jménem Kiki pro dceru či Jan Lepař se jménem Finn pro syna.

Míla v knize pokukovala po obvyklých jménech (Jakub, Filip, David atpd.), která jsem pro jejich přílišnou častost odmítl. Já se naopak mohl u některých jmen uchechtat – například mužské jméno Žibřid či ženské Kunigunda. Nakonec jsme zvolili jméno Alex, krátkou variantu řeckého jména Alexander s významem obránce mužů.

Letos už mi výběr jmen v knize připadal nedostatečný a tak jsem hledal na Webu seznamy jmen pro kluky. Spojil jsem několik seznamů českých jmen se širší skupinou jmen vyskytujících se v ČR (tj. včetně cizinců) a konečně také se seznamem jmen z celého světa. Získal jsem seznam obsahující přes 29 tisíc možností! Mnoho z nich dosud neslyšených, nikdy nepřečtených. Nastal čas zúžit výběr.

Od desítek tisíc k tisícům

Z unixových řádkových nástrojů mi k srdci nejvíce přirostl grep a tak jsem s jeho pomocí osekával seznam jmen. Pro inspiraci případného následovníka sepíši, co jsem z dlouhého seznamu vyházel:

 • čárky a háčky
  S počítači pracuji již mnoho let a jestli jsem se o něčem skálopevně přesvědčil, tak o komplikacích se zvláštnostmi našeho jazyka. Čárky a háčky jsou komplikací nejen pro nás samotné, ale i pro cizince, kteří samozřejmě netuší, jak zvláštní písmeno na klávesnici vykouzlit. Přichází sice Unicode, ale pomalu.
  vyřazeno vše obsahující: á, č, ď, é, ě, í, ň, ó, ř, š, ť, ú, ů, ý, ž
 • cizí obdoby háčků
  Pokud jsou naše háčky komplikací pro cizince, jistě tomu nebude ani naopak.
  vyřazeno vše obsahující: ä, ă, ë, î, ľ, ĺ, ł, ö, ô, ő, ś, ş, ü
 • jiné znaky
  Netoužili jsme po jméně složeném ze dvou jmen, kterých bylo v přehledu četnosti jmen v ČR spousty, ani jsme neuvažovali o jméně okrášleném apostrofem.
  vyřazeno vše obsahující: mezeru, spojovník, apostrof
 • běžná písmena
  Zobák mi nenarostl tak, aby mé „R“ znělo, což by bylo u jména vlastního dítěte značným handicapem. Písmenko „Q“ není v českém prostředí žádný zázrak.
  vyřazeno vše obsahující: r, q
 • sekvence znaků
  Když jsem procházel dlouhý seznam, některé kombinace znaků mně skoro strašily. Jiné nezískaly mé sympatie.
  vyřazeno vše obsahující: ayye, bb, bh, dhg, dhm, eiyi, fifi, gh, hh, hlf, ht, jj, jl, jtz, kh, kch, ks, lek, lh, ljk, ll, lw, mh, mp, ng, shk, ss, sts, sz, th, tt, ufay, vg, zs
 • začátky
  Některá jména začínají nevyslovitelnou kombinací písmen, jiná by se vždy musela diktovat po písmenkách a pár začátků bylo zavrženo.
  vyřazeno vše začínající na: Aa-, Ack-, Ae-, Ach-, Ea-, Kh-, Ph-, Py-, Sh-, Sj-, Sz-, Th-, Tj-, Tz-, Zdz-, Zs-; Ital-, Slav-, Vivi-, Vlad-
 • koncovky
  Některé koncovky považuji za nevhodné – nebo byste snad dali dítěti jméno končící na -salam či -idios? Jiné koncovky zrychleně vyřadily skupiny jmen, o kterých jsme věděli, že je nezvolíme – třeba všechny -slavy – ať si potomek slaví co chce.
  vyřazeno vše končící na (v závorce příklady): -acio (Bonifacio), -adan (Cadan), -adko (Sadko), -aeon (Actaeon), -aicus (Achaicus), -aidh (Gofraidh), -aikos (Achaikos), -aius (Gaius), -amat (Abdusamat), -amus (Riothamus), -aos (Damondraos), -asio (Plasio), -asios (Tarasios), -asius (Stasius), -aye (Dontaye), -bald (Vilibald), -bubg (Baalzebubg), -dj (Iradj), -dolf (Adolf), -dulf (Sandulf), -eus (Capaneus), -f (Abdourawwf), -fil (Trendafil), -g (Truong), -hann (Johann), -iades (Miltiades), -ianus (Cyprianus), -icus (Fredericus), -idios (Elpidios), -idius (Hemigidius), -ijn (Boudewijn), -ilio (Basilio), -imos (Onesimos), -imus (Decimus), -inas (Justinas), -inus (Caelestinus), -ios (Demetrios), -ius (Eleutherius), -leas (Achileas), -lfi (Olfi), -lian (Omelian), -man (Merryman), -med (Asmagomed), -meng (Zongmeng), -met (Samet), -mil (Blahomil), -nosh (Yanosh), -olis (Manolis), -olos (Dimitrolos), -onko (Zvonko), -onso (Ildefonso), -oys (Aloys), -ph (Joseph), -phis (Memphis), -phus (Sophus), -salam (Magomedsalam), -slav (Mečislav), -slaw (Przemyslaw), -stein (Oystein), -steinn (Thorsteinn), -tius (Attius), -tko (Vlatko), -told (Vitold), -tos (Erotocritos), -tus (Festus), -vit (Ludevit), -vko (Givko), -voj (Těšivoj), -weald (Osweald), -wolf (Ethelwolf), -wulf (Bardawulf), -ylos (Aischylos), -zid (Yazid), -zio (Fabrizio)
 • varianty konkrétního jména
  Jsou jména desítek variant. Kdybyste viděli, kolika způsoby se může napsat Alex či Michael, zhrozíte se. Bylo velmi užitečné taková jména hromadně zlikvidovat, jakmile jsme jméno zavrhli.
  vyřazeno vše odvozené od: Abdul, Ábel, Alex, Angel, Alan, Alfons, Alois, Anton, Amadeus, Anatol, Baptista, Filip, Josef, Michael, Silva, Štěpán/Štefan, Václav, Vitalij, Wolfgang, Zoltán

Délka jména

V mém seznamu jsem našel velmi krátká jména – například Ab, Ad, Ai, Aj, Al, Am, An, Ar, At, Ba, Be, Bo, Ca, Co, Cu, Cy, Da, De, Di, Do, Du, Ea, Eb, Ed, Er, Ev, Fa, Fu, Ge, Go, Ha, He, Hi, Ho, Hu, Ib, Ja, Jo, Ji, Jo, Ju, Ka, Kc, Ke, Ki, Ko, Ky, La, Le, Li, Lo, Lu, Ly, Mo, Mu, My, Na, Ny, Od, Og, Om, On, Or, Oz, Qi, Ra, Re, Ri, Ru, Sa, Se, Si, So, Su, Sy, Ta, Te, To, Tu, Ty, Ur, Ut, Uu, Uy, Ve, Vi, Vo, Vu, Vy, Wu, Xa, Xi, Xo, Xu, Ye, Yi, Yo, Yu, Ze, Zi či Zo. Kromě Ala či Eda však pochybuji, že by dvojpísmenná jména byla okolím skutečně považována za jména. U jmen jako Ba, Du, Uu či Uy mi není ani příliš jasné skloňování.

Také jsou jména dlouhá – nejdelší z nich jsou třeba Eachthighearna, Ekenedilichukwu, Enkhbayasgalan, Godlumthakathi, Magomedrassoul, Maoileachlainn, Maolbheannachta, Maolgfhoghmhair, Mictlantecuhtli, Myagmarsaikhan, Nebuchadnezzar, Pandojowursito, Rudigercarsten, Sergelenbaatar, Toirdhealbhach, Tuvshinkhangai, Wickramasinghe nebo Wieslawboguslaw – ale proč se nechat zabít potomkem jen pro jeho jméno? Pokud však chcete dítěti jednoznačně a navždy dát najevo, že je nechtěné, pak vězte, že v ČR je možné dát dítěti jména dvě =)

My jsme chtěli jméno krátké – od tří do šesti znaků. Dlouhá jména stejně téměř nikdo pro oslovování nepoužívá a zkracují se (Jaroslav → Jarda, Ladislav → Láďa, Vladimír → Vláďa, atd.). Kdo se má ostatně s dlouhým jménem psát. Štěpánka Bohumila Brettschneiderová?

Poslední fáze

Zbyl seznam devíti tisíc jmen. Nejlepší je nejprve z celého seznamu promazat naprosto nepřijatelná jména. Rychlost promazávání ve dvojici je ale výrazně menší, než když promazává člověk sám, takže nejlépe promažte každý zvlášť.

Když po mnoha kolech zúžíte seznam na několik finalistů, koukněte se na četnost jejich užití a to nejen celkovou (Jiříků, Honzíků, Petříků, atd. je opravdu moc), ale i mezi vrstevníky (za pár let budou školy plné Jakubů, Tomášů, Ondřejů, Davidů a Adamů). Zamyslete se, zda neznáte nějakého skutečného zločince téhož jména (Adolf se asi dnes příliš nedává) a určitě vyzkoušejte vyslovit a napsat kombinace s příjmením (Alexander Moucha či Hugo Pytel zní řadě lidí směšně). Když už vyslovujete, zkuste rozdílnost svých vlastních jmen či jmen případných sourozenců od kandidátů, ať se pořád nemusíte ptát, kdo má přijít. Zvažte, zda datum jmenin vybraného jména není v kalendáři příliš blízko přibližnému datu porodu či Vánoc, nicméně jako Adam mohu zodpovědně říci, že není nijak tragické, když váš svátek oslaví miliardy lidí Vánocemi.

A nakonec si najděte význam jména – asi bych nedal dítěti z města jméno Jiří s významem zemědělec, prvorozenému synovi jméno Jakub s významem druhorozený, českému klukovi jméno František s významem malý Francouz či české holce jméno Jitka s významem Židovka.

Toť vše, více rad nemám.

A víte, kdo vybral z našich finalistů právě Maxe, kdo měl u nás poslední slovo při výběru jména? Alex. Pro svého nenarozeného brášku začal prostě používat jméno Max.

Seznamy jmen a související

29 thoughts on “Jak jsme vybírali jméno”

 1. Skvělý článek Adame. Věřím, že by řadě lidí, nacházejících se v podobné situaci jako ty nedávno, pomohlo, když bys ten svůj ořezaný a zpracovaný seznam několika tisíc jmen nabídl ke stažení.

 2. Ja myslim, ze na to jdes zbytecne slozite a technicky, tohle by mela byt vec citu a komunikace s partnerkou nez takova technicka onanie … my jsme taky vybirali ted jmeno a i v tom uplne obycejmen kalendari se da najit spousta jmen, ktere jsou pekne a nejsou “obnosene”. Treba to tvoje vypusteni jmen ktery obsahuji “r” mi prijde vylozene divny.. ale prece jen je to tvuj potomek a max neni uplne spatne (ja bych ho asi nevybral, ale neni to spatne jmeno) …

 3. S tím cizím jménem je to občas veselé — moje manželka se jmenuje Audrey a garantuji, že polovička úřadů a firem to vždycky zmrví, takže jí často chodívají obálky, nadepsané Andrey, Aubrey, Andrea apod. Ale zase může slavit svátek hned dvakrát — buď podle anglického kalendáře nebo podle francouzského 🙂

 4. Marty: jako vždy, když je odpověď někde na Internetu – dám mu URL =) Můžeme mu klidně říct, že má jedno písmenko jako iniciálu mamky, druhé jako iniciálu táty a třetí od brášky.

  Martin: přemýšlím o vhodné formě =)

  lukas: Trochu se budu bránit: Polovička nemá pocit, že by byl výběr bez citu a komunikace. V kalendáři jsou delší varianty jmen Alex i Max, takže nakonec mají oba jméno svým způsobem z kalendáře. S tím “R” je to jednoduché – nenaučil jsem se jej pořádně vyslovovat, tak proč si ještě komplikovat život jménem dítěte, resp. riskovat, že se jej jako Martin, Roman, Richard také nenaučí.

  Petře, spíš dám někam na web těch 29 tisíc jmen.

  Pavle, věřím. Ono stačí cokoliv zvláštního, jako to není Honza Novák, tak lidé vymýšlejí varianty. I když nám občas z Alexe dělají Aleše, myslím, že mají s Maxem jména použitelná bez problémů…

 5. Já jsem jenom nepochopila, proč q bylo odmítnuto jako nevhodné, ale proč zůstalo x, které v češtině taky není žádný zázrak (pokud už zázračnost vezmu jako závazné kritérium)

 6. Grw, Q se nám prostě příliš nelíbilo. Jako racionální argument bych mohl uvést, že zatímco nikdo dospělý nenapíše “X” jako “ks”, na fonetický přepis “Q” ve 20 % případů bych si klidně vsadil. Též jsem přesvědčený, že s písmenem X se běžně setkáváme mnohem častěji než s Q.

 7. Jmenem jsem nadsena: kratke, jasne! Libilo se mi jiz pred vyberem. A zduvodneni jako slozenina zacatecnich pismen jmen matky, otce a bratra je skoro biblicke! Uvazovala jsem podobne v r. 1976 a v r. 1979 a jeste jsem za svuj vyber jmen nedostala vyhubovano, pouze od prababicky, ktera se desila jmena Adam (pry jmeno nalezenych, opustenych chlapcu v Polsku)

 8. Mně se kombinace jmen Max a Alex moc libí – přijde mi to originální – podobně jako naše jména Adam a Eva. S bratrem máme podobný vkus – Jindřišky a Květoslavové nás prostě neberou. A jestli bude ještě dcerka, tako to může být Xena, Xénie nebo Xenofobie – no, to poslední radši ne – je příliš dlouhé 🙂

 9. Svého času jsem měl k hledání jména podobný přístup, ovšem musím uznat, že jste to vzal z větší šířky, já se řídil jen zmiňovanou českou knížkou a seznamem vytaženým ze serveru http://www.babynames.com/

  Co se týče seznamu, jehož zveřejnění by mě též zajímalo, ideální by bylo spojit jej se sofistikovaným vyhledáváním (rod jména, původ, počet slabik atd.) a s možností omezovat základní množinu pro výběr podobným způsobem, jako jste ji omezil Vy.
  No, pro začátek bude stačit holý seznam 🙂

  Občas když zabrousím s dcerou na dětské hřiště či do nějakého dětského koutku, vzpomínám, jaké to byly ještě nedávno příjemné časy, kdy jméno Adam bylo poměrně vzácné…

 10. Seznam je v plánu, jen by se musel najít nějaký programátor s časem. S původem či významem je to těžké, ne všechny zdroje jej uvádějí a také by pouhé převzetí jejich uvedení původu nebylo v souladu s autorským zákonem.

  Jojo, vrstevníků se jménem Adam znám poskrovnu. Před týdnem jsem byl v ZOO a nějaká mamina tam na svého potomka nepříjemným pisklavým hlasem stále křičela “Adame!” Děs.

 11. Dobrý den, článek je super, chtěla jsem se jen zeptat jestli jste při svém hledání nenašel stránku, kde by bylo možno zjistit kolik je nositelů stejného jména a příjmení, můj syn je Robin a příjmení nemáme moc časté a pravěpodobně dokonce asi i v tomtéž roce dali jiní stejné… Moc děkuji, jestli ano napište mi prosím na e-mail. hezký den Vlaďka

 12. Vlaďko, bohužel ne. Takový seznam by byl pravděpodobně velmi dlouhý a vzhledem k malému počtu některých kombinací by možná narážel i na ochranu soukromí. Ale zkuste se poptat na Ministerstvu vnitra, třeba jej uvolní.

 13. ahoj, dobrý článek, a hlavně odkazy, děkuji!
  ještě mám dotaz, zda neporadíte s linkem na aktualizovaný seznam tzv. “registrovaných” jmen… info na netu co jsem našla se liší s telefonátem s matrikou :o(( a nerada bych to řešila až za pár týdnů v porodnici… konkrétně mi jde o možnost dát jméno Teo ….
  Díky za případné info,
  Aruna

 14. Hezký den Adame super článek.I já pro své syny nevybrala klasická jména.Starší se jmenuje Maxim a ten mladší Alex :-))).Jen nevím kdy bude slavit svátek zda na Aleje či Alexandra,ale asi na Aleje.To,aby to oba kluci měli v květnu :-))))-Nebo mi poradíte jiný termín?
  Díky Katka

 15. Hezky napsané, ale když Váš syn začal říkat ještě nenarozenému bráškovi Maxi, zjišťoval jste si význam jména a jestli je české (předpokládam, že jste Čech a vaši synové taky, i když podle Alexe a Maxe nevím:)
  Myslím, že pokud se rodičům jméno líbí, měli by si za svým rozhodnutím stát. A je jedno, jestli je syn prvorozený a význam jména je druhorozený – nemyslím si, že by to někdo zjišťoval 🙂 A taky těch Alexů je taky celkem hodně, ale je to krásné jméno i Max 🙂

 16. Ahoj. Zrovna Máme ve výběru Alexe a i o Maxovi jsme uvažovali. Mohu se jen zeptat jak takového Alexe oslovujete a co třeba nejaka zdrobelina. Moc děkuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *