Špína olympiády v Číně

Za necelý rok začne 29. letní olympiáda v Pekingu, čínské metropoli. J. A. Samaranch předpokládá, že se zapíší do dějin jako nejlepší v olympijské historii. Vzhledem k velikosti a odhodlání Číny je zářivý úspěch her velmi pravděpodobný, ale bude na něm několik velkých špinavých šmouh.

Pořadatelská země již léta okupuje Tibet, potlačuje základní lidská práva, tj. např. omezuje svobodu slova včetně požadavku na cenzuru Internetu, popravuje ideové odpůrce, vynucuje potraty, mučí vězně, toleruje otrockou či dětskou práci atd. Znečišťuje životní prostředí. Neřeší masové porušování autorských práv či padělání výrobků. Atd.

Dlouhý a ošklivý seznam, že? Horší je, že my všichni vyjadřujeme celé roky souhlas se seznamem nákupem zboží s nápisem MADE IN CHINA.

5 thoughts on “Špína olympiády v Číně”

  1. Ad Made in China – to není tak jednoduché odsoudit. Ekonomická spolupráce s podobnými režimy někdy funguje a někdy ne. Obecně však žádná země, která díky obchodu zbohatla na jistou úroveň, nezůstala nedemokratická.

  2. Neodsuzuji, konstatuji. Sám mám na stole myš a telefon z Číny…

    Nejsem však přesvědčený, že by bohatší Čína ponechala třeba Tibet svému osudu.

  3. Vazeny pane Haunere!
    Vas strucny clanek o Cine se mne libi.
    Nejhorsi vsak je, ze v Cine je to jeste mnohem horsi nez si vlastne myslime!

  4. Pravdou je že skoro 90% zboží které vesele nakupujeme v supermarketech je z číny. A až bude 90% produktů z ČR tak taky možna budeme mít olympiádu. Vzhledem tomu že jsem tam byl a vyděl jak se staví stadiony v číně tak v čr bude třeba tak 20 let než to postavíme…… ? unás se kouká na peníze u nich je to národní hrdost a pocta kterou chtějí ukázat světu tipuju že to bude nej olymp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *