Stručně ze světa Mozilly

Reálný život mně odvádí od všeho spojeného s počítači a tak trochu vyprázdním frontu věcí, o kterých bych rád detailně napsal, ale nestihnu.

AOL vydalo druhou betu Netscape 9.0, která opravuje pár problémů nalezených v předešlé betě. Beta 2 je dostupná pro všechny hlavní platformy, založená je na Firefoxu 2.0.0.4 a trochu novější verzi Gecka.

U AOL se také pracuje na poštovním klientu postaveném na Thunderbirdu, jmenovat se bude Netscape Mercury. Příznivci Thunderbirdu mohou doufat, že nějaké vylepšení z Mercury se vrátí do repozitáře Mozilla.org. Ačkoliv Thunderbird zaznamenal již 50 miliónů stažení, celý vývoj stojí na dvou hlavních vývojářích, Scottovi MacGregorovi a Davidovi Bienvenuovi. MoFo sice loni oznámila spolupráci se společností QUALCOMM, která měla v první a nyní již uplynulé polovině letošního roku přinést novou verzi Eudory založenou na Thunderbirdu, ale o žádném hmatatelném plodu spolupráce jsem zatím neslyšel. Stav vývoje Thunderbirdu příliš netěší Brendana Eicha, který již v dubnu vyjádřil svůj nesouhlas s případným navyšováním investicí (čas, peníze, úsilí) do Thunderbirdu ze strany MoCo na úkor Mozilly 2 a Firefoxu. Upozorňuji, že to v žádném případě neznamená, že by vývoj Thunderbirdu měl snad skončit.

Firefoxu se velmi daří mezi jednotlivými uživateli, v Evropě dokonce tak, že Gerv Markham navrhuje vyhlásit Den Slovinska u příležitosti překročení 50% podílu Firefoxu na trhu prohlížečů. Ale situace ve velkých firmách podle mého odhadu není ideální a MoCo se této oblasti na můj vkus věnuje málo. Jediným mohykánem této oblasti je Michael Kaply, dlouholetý zaměstnanec IBM, který s Mozillou začínal prací na Netscape Navigatoru pro OS/2 a dnes se věnuje Firefoxu. Ve dvojici článků se věnuje překážkám a naopak výhodám Firefoxu v enterprise oblasti. Jako překážky vidí životní cyklus vydání (časté verze, relativně brzký End Of Life), služby a podporu (Bugzilla není vhodný prostředek pro korporace, stejně jako heslo “patche vítáme”, navíc je potřeba mít kam zavolat), obchodní hodnotu (podpora dvou prohlížečů je dražší), aplikace třetích stran a intranetové aplikace (intranet je jiný svět než Internet) a konečně umístění na koncové počítače a hromadné nastavení. Za výhody považuje systém rozšíření, možnost přizpůsobení, kvality Firefoxu jako platformy pro vývoj webu, otevřený kód i podporu otevřených standardů. Aby se situace zlepšovala, inicioval Michael vznik Firefox Enterprise Working Group. Pokud s Firefoxem trochu válčíte, připojte se k první telekonferenci 25. července nebo alespoň sledujte speciální blog.

V příspěvku Skutečné používání Opery jsem si povzdychl, že by průzkum používání chtělo provést i u Firefoxu. Přání se stává skutečností a tak vedle obvyklého oznamování PRDů vznikl Firefox Metrics Project. Za projektem, který je v plenkách, stojí parta studentů. Jejich cílem je vytvořit rozšíření, které by sebralo dostatek dat, aby se zodpověděly zvědavé otázky i našla místa k vylepšení Firefoxu. A mají i první ukázku.

Jako poslední odkáži na 12 věcí, které by měl Firefox ukrást Safari. Jejich počet se trochu různí, Des Traynor jich zprvu popsal 9, ale zahrnul i vykreslování písma a rychlost vykreslování HTML, později na základě reakcí uživatelů přidal další tři.

A pokud vás věci okolo Gecka vás nezajímají, koukněte se na lidský Tetris z Japonska.

3 thoughts on “Stručně ze světa Mozilly”

 1. Webkit je dlouhou dobu vnímán jako určitá konkurence, viz *dubnová* reakce B. Eicha v diskusi o repository Mozilly 2:

  But I claim the cvs.mozilla.org repository size and (related)
  organization *does* harm approachability, and there’s lots of messy human-based evidence for this.

  One competing example is webkit.org. Now, I don’t think webkit.org should be our model, since the only truly significant app that uses it (sorry, Nokia) is Safari, which is closed source, and I believe Apple gets its way with webkit.org if Safari needs it, more than Firefox rightly rules the Gecko roost. So I can’t evaluate how well webkit.org serves multiple apps, except to note that it’s being embedded by Adobe and other companines and individuals than Nokia.

  Webkit is certainly a smaller unit than our minimal back-end module-set, not only more approachable but with fewer and “flatter” APIs. We should definitely compete with it at the right layer of our onion.

  But (back on topic) I want our hosted-as-Mozilla-2 onion to be smaller than today’s cvs.m.o, even if it’s not as small as webkit.org. It should build Firefox and XULRunner along with the embeddable Gecko.

  Viděl jsem i aktuálnější narážku, ale nemohu ji najít.

 2. S těmi ‘fewer and “flatter” APIs’ má Brendan 100% pravdu, ale je za tím i něco víc.

  Když jsem nedávno koukal do zdrojáků Safari kvůli implementaci nativních widgetů, velmi příjemně mě překvapilo, jak jsou hezky napsané, srozumitelné a logicky uspořádané. Kam se hrabe Gecko. Dokonce jsem i chvíli uvažoval, že bych ty nativní widgety jako několikadenní hack zkusil implementovat (nakonec jsem to neudělal, mám moc práce s diplomkou).

  Hrát si s webkitem by mě kvůli tomu, jak je hezký, asi docela bavilo – i přesto, že je to samé Objective C (které v tuto chvíli neumím) a C++ (které pro změnu zas moc nemusím). K vnitřnostem Gecka jsem naopak vždy měl spíš mírný odpor.

  Krásná ukázka toho, že hezký a přehledný kód *je sakramentsky důležitý* – a ne jen z těch obvyklých důvodů udržovatelnosti a rozšiřitelnosti. U open source projektů je to i prostředek, jak získat/odradit nové programátory.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *