Bída hledání zboží dle parametrů

Na on-line obchodech z rodiny Internet Mall se mi vždy líbila možnost hledání zboží dle parametrů i velmi použitelné porovnání vybraných kousků. Jenže nabídka u Mall.cz není vždy nejširší a tak občas hledám jinde. Odhaduji, že většina e-shopů vůbec žádné hledání dle parametrů nemá, a proto skutečně děkuji za každý e-shop, kde alespoň nějaké najdu. Ale i u těch několika, které pokročilejší vyhledávání mají, je jeho skutečné používání často utrpením.

Na příkladu DVD rekordéru vám ukážu bídu vyhledávání dle parametrů na českých e-shopech a snad i nabídnu inspiraci pro tvůrce těch příštích.

Skromné či neúplné

Některé e-shopy se spoléhají na současný trend, kdy je pro kupující jediným kritériem cena. Např. prohledávání dle parametrů na e-shopu Elektro-partner.cz je drsně spartánské:

Parametrem jen cena

V e-shopu Avistar přidávají k ceně možnost výběru jednoho výrobce a na Mironetu dokonce ještě fulltext:

Více parametrů, ale stále málo

Opravdu bohatá volba parametrů. Oproti předchozím přidává např. e-shop Korunka do svého vyhledávání konečně smysluplné parametry, byť jde jen o velikost HDD a typ tuneru:

Důležité parametry chybějí

Kde je možnost říct, že hledané zboží má podporovat DivX, české titulky či třeba HDMI výstup?

Existují však obchody, kde si na nedostatek parametrů k omezení výběru nemůžete stěžovat. Zdánlivě. Mezi přehršlí parametrů jich pár schází. Např. vyhledávání na Cybexu neumožňuje definovat velikost HDD. Narazil jsem i na e-shop, jehož vyhledávání umožňovalo detailně určit, jaké média má rekordér umět číst, ale možnost určit média pro zápis chyběla.

Poučení: Klíčové parametry pro zákazníky nesmí ve vyhledávání chybět.

Jediná volba z mnoha podobných

Zkusili jste někdy chtít vyhledat jen výrobky, které mají např. černou barvu nebo kombinaci s černou? Výběr bývá omezen na jedinou hodnotu, byť má smysl hledat zboží s více různými hodnotami. Např. e-shop Mojedomácnost.cz vás nutí se rozhodnout pro jednu konkrétní barvu, jinak se musíte přebírat všemi:

Již zmíněné vyhledávání DVD rekordérů na Cybexu obsahuje omezení na jedinou volbu hned u čtyřech kritérií – zvolit můžete jen jeden z dalších formátů, jedinou z barev, jediného výrobce a jediné záznamové médium. Jaké médium zvolíte, když chcete rekordér s HDD a nechcete při nákupech médií řešit plus a mínus?

Jaké médium?

Poučení: Zákazník neví, co přesně chce. Ani na stránce vyhledávání dle parametrů. Neztěžujte mu situaci.

Omezení volby na jedinou hodnotu může být nekonzistentností hodnot u různých výrobků zesíleno až k naprosté absurdnosti – u digitálních fotoaparátu jsem se setkal s nutností vybrat si jedinou hodnotu mezi Compact Flash, CompactFlash I+II, CF a CF I+II. V oblasti DVD rekordérů jsem na HiFiShopu.cz u kritéria Progresivní video vstup/výstup narazil na hodnoty ano a ano/ano:

ano vs ano/ano

a u již několikrát zmíněného Cybexu na hodnoty barev stříbrná a stříbrný. Proč provozovatelé nutí zákazníka přemýšlet, jaký je mezi nimi rozdíl?

Poučení: Jsou-li některé texty opakovaně ručně zadávány, kontrolujte občas jejich unikátní přehled.

Výběr vzájemně se nevylučujících hodnot by správně měl být ve formě zaškrtávacích políček (checkboxů), při nejhorším ve formě výběrové nabídky s možností volby více hodnot (tzv. multi select box). Uživatel by si mohl vybrat více možností a také by je viděl ihned, bez nutnosti své akce. Ale pro programátory a grafiky je umístění výběrové nabídky asi jednodušší než umístění pár zaškrtávacích polí a použitelnosti zbudou oči pro pláč.

Větší, menší, přesně

U mnoha kritérií je těžké zadat jednu konkrétní hodnotu – zákazník si např. nepřeje zboží dražší než 15 tisíc. Obvyklým řešením je zadání určité meze. Způsob zadání se liší, nejčastějším je výběrová nabídka s matematickými symboly, např. na vyhledávání obchodu Moje Elektro.cz vypadá výběr kapacity takto:

Základní matematické symboly

Opět ale narážíme na použitelnost – ač chce zákazník rekordér s kapacitou 250 GB a větší, musí zadat menší číslo, např. 249 GB, aby byla podmínka splněna. Není vhodné nutit uživatele přemýšlet a tak lze použít jiné matematické symboly, jako to na svém vyhledávání udělal obchod Planety.cz:

Kombinované

Pokud jsou zákazníky obchodu převážně studenti inženýrských oborů, je možné jim nabídnout téměř všechny možnosti – jako to udělal Cybex.cz ve svém hledání:

Vše, co kdy někoho napadlo

Ale pokud chce provozovatel uspět u běžných lidí, neměl by příliš přehánět. Ostatně hodně lidí se matematice po celý život vyhýbá jako čert kříži. Možná je pro ně mnohem srozumitelnější slovní zápis jako např. ve formuláři obchodu Eternity.cz:

Česky, ale ne nejlépe

Všimněte si, že ač je použit přirozený jazyk, díky doslovnému převodu z matematického výrazu trpí i tento formulář chybou zmíněnou už u prvého formuláře. Stačí jen najít lepší slova, což ve svém formuláři udělal obchod Video Expert:

Hezky česky

Konfigurátor obchodu Spořílek.cz vyřešil neurčitost představ zákazníka zavedením operátoru je přibližně:

O jednu volbu navíc

Všechny dosud zmíněné příklady předpokládají, že pro zákazníka jsou přijatelné všechny hodnoty po určitou či od určité meze. Ale on může chtít jen určitý interval – např. příliš nízký přístroj by ve skříňce vypadal utopeně, naopak příliš vysoký by se do ní nevešel. Ve formuláři vyhledávání obchodu Videoplaneta.cz počítají i s touto vzácnou potřebou a nabízejí možnost zadat interval:

Rozsah od do

Elegantní řešení celého problému a možná nejsrozumitelnější rozhraní.

Poučení: Lidé používají jiný jazyk než počítače.

Formulář vyhledávání jako umělecké dílo

Jsem moc rád, že jsem našel vyhledávací formulář e-shopu Obchod.cz, který má vychytanou většinu zmíněných nedostatků a umožňuje hledat např. název začínající na zadaný řetězec. Formulář je podle mého názoru určen pro geeky, kteří ocení jeho propracovanost, méně však pro běžné uživatele, kteří se budou asi ztraceni v Booleově logice kombinace výběrů s hodnotami je/není a ano/ne:

Po večerech to mohu nastavovat...

Poučení: Méně je někdy více. Geeků je málo.

Alternativa k formuláři

Vyhledávání dle parametrů je častou pomůckou zákazníkům pro zúžení výběru, má však i své nevýhody. Detailní formulář pro hledání je rozsáhlý a potřebuje vlastní stránku (byť je možné najít obchod s formulářem na stránce každého výrobku), na stránku musí vést odkazy a ani pak není jisté, zda jej uživatel bude umět použít.

Obchodní-dům.cz má ve své kategorii DVD rekordérů průvodce, který umožňuje zákazníkovi upřesnit výběr zboží kliknutím na odkaz. Uživatel si může vybrat buď typ rekordéru, přítomnost českého menu, přítomnost DVB-T tuneru nebo cenovou hladinu; u každého odkazu je také uveden počet zbývajících položek katalogu. Po zvolení jednoho kritéria může na další stránce zvolit ze zbývajících. V každém okamžiku má přístup ke všemu vyhovujícímu zboží.

Průvodce

Poučení: K témuž cíli vede více cest.

Perličky aneb WTF?

E-shop EVA.cz má na stránce každé kategorie odkaz na hledání dle parametrů. Na odkazované stránce je však jen mnoho měsíců prázdný seznam kategorií, v nichž lze dle parametrů hledat:

Naprosto prázdný seznam

Podobný problém má i Computerweb.cz, jehož odkaz pod okénkem vyhledávání vede jen na kategorii DVD přehrávačů. Vyhledávání dle parametrů nikde.

Vyhledání podle technických parametrů na e-shopu Planety.cz si zdánlivě potrpí na přesnost, neboť zákazníkovi doporučují hodnoty až s 15 desetinnými místy:

Buďte přesní!

Stačilo by čísla trochu zaokrouhlit nebo používat vhodnější datový typ.

Nejlepší na konec. Klonované e-shopy Moje Elektro.cz a Elektrosvět.cz umožňují u vyhledávání DVD rekordéru určit i objem lednice, její mrazící kapacitu, objem mrazáku, počet kompresorů, polic a šuplíků a konečně i zvolit správné umístění mrazáku:

DVD kombinované s mrazákem

Závěr

Ač jsem viděl spousty e-shopů a jejich vyhledávací formuláře, jen málo jich bylo pěkných. Nevylučuji, že jim provozovatelé nepřikládají důležitost, neboť znají třeba jejich malou návštěvnost, ale i ta může být důsledkem. Pokud znáte český či zahraniční e-shop, který má krásné vyhledávání podle parametrů, zmiňte jej prosím v komentářích.

Mimochodem, stále hledám ten správný DVD rekordér s HDD. Máte-li s nějakým dobrou zkušenost, uvítám váš tip.

Doplněno: Text vyšel 30. července na Lupě pod názvem České e-shopy neumějí vyhledat zboží.

15 thoughts on “Bída hledání zboží dle parametrů”

 1. Ahoj Adame,

  vyborny clanek. Taky potrebuju obcas neco najit a na Mallu to maji vyresene nejlip – tedy hledam (a vetsinou tedy i kupuju) tam. Vubec se tedy nedivim, ze jsou v CR nejvetsi.

  Proc nemaji ceske e-shopy vyhledavani je nejspis problem nakladu. Ona samotna vyhledavaci technologie (at uz od licencovana od nas nebo vyvinuta vlastnimi silami) neni problem, tu mohou mit za tri dny.

  Problem je ale kazdy z tech tisicu vyrobku skutecne temi metadaty oznacit – mensi prodejci si to nemohou dovolit -> tedy to neudelaji -> tedy zakaznik u nich nehleda -> tedy musi bojovat jedine cenou -> tedy maji nizke marze -> tedy nejsou schopni poskytovat sluzby s pridanou hodnotou (a to jsme zase na zacatku zacarovaneho kruhu).

  Pripadne je nejlepsi hledat v zahranici 🙂 – me se libi shopping.com, ale je jich vic.

 2. Ahoj, super článek. To stojí za to jej uveřejnit i na více profláklém serveru, kde si jej přečte více uživatelů 🙂 Tolik screenshotíku, tolik textu, to muselo dát práááce 🙂

 3. Michale, děkuji za pochvalu. Dokážu si představit, jak náročné je z děravých a marketingových specifikací výrobců udělat data, která by se vešla do kolonek, ale o tom celý článek není, snad jen část odstavce Skromné či neúplné. Většina e-shopů, které jsem zmiňoval, má různě velké problémy právě v té části, co mohou mít za tři dny hotovou. Problémy s použitelností.

  Mimochodem, podle http://jyxo.cz/d/serv bych nepoznal, že nabízíte i parametrické vyhledávání, napsal bych to tam raději více polopatě, nejlépe s ukázkami.

  A na Shopping.com se juknu, díky!

 4. Naprostý souhlas. Další z věcí, která mě u některých e-shopů vytáčí je možnost zobrazení např. ntb dle procesoru a úhlopříčky displeje, ale dále je nemožné zvolit pouze některé výrobce. To tyto shopy nechápou, že chci třeba jenom Lenovo, nebo HP?

 5. Ahoj Adame!

  Vynikající článek, možná na něj navážu na svém blogu o tom, jak správné vyhledávání udělat po technické stránce.

  Já jsem si zrovna včera koupil v Makru DVD rekordér s diskem Thompson DTH 8740E. Požadavky jsem měl pravda skromné – aby to mělo timeshift. Jo a pak jsem taky těsně před odchodem do obchodu zkontroloval, jestli to nemají ve srovnání s Internetem předražené a jestli se mi to vejde do poličky. Velký disk nepotřebuji (a konec konců ani to nahrávání na DVD) a zatím mě nic neznechutilo.

 6. Souhlasím s článkem i s Michalem, že nejlepší hledání má Mall. Bohužel občas nemá dobrou cenu, takže vyhledám a jdu hledat na Jyxo lepší cenu 🙂

  Pokud jde o doporučení přehrávače, tak asi záleží na tom, kolik chceš investovat. Já jsem se před dvěma lety rozhodl pro Pioneer a nelituju (tenkrát v ceně cca 15000, dnes jsou ceny níž). Pak ještě věřím Panasonicu a nic jiného bych asi v audio-video oblasti nekupoval. Na druhou stranu dovedu si představit, že i s rekordérem za 3000 z Číny se dá udělat spousta zábavy. Shrnuto, podtrženo, pokud chceš kvalitu, jdi do Pioneeru nebo Panasonicu.

  Jo, a nenech se zblbnou velikostí disku. Já mám 80 GB a nemám pocit, že bych trpěl nedostatkem místa, takže doplácet 4000 Kč za 320 GB oproti 160 je IMHO pitomost.

 7. T. Krause: “Bohužel občas nemá dobrou cenu, takže vyhledám a jdu hledat na Jyxo lepší cenu.” Tomáši, až ta firma, kde to nakonec koupíš levněji nebude za půl roku existovat a ty budeš chtít zboží reklamovat, tak se ozvi a nějak to pořešíme 😉

 8. Pokud porad hledas tak tady je me strucne doporuceni: Pioneer nebo Panasonic a na disku bych nesetril: minimalne 160GB ale doporucuji 250GB.

 9. Zdenek: Dal jsem na Tomášovu radu a objednal Panasonic se 160 GB. Potřeboval jsem ještě dvojici tunerů, protože v Plzni zatím DVB není a kupovat samotný analog mi přijde trochu krátkozraké. Rekordérů s duálním tunerem příliš nebylo, SENCOR jsem zavrhl, o Pioneeru jsem se dočetl, že prý snad hlučí a reálně zbyl Panasonic.

 10. “Já mám 80 GB a nemám pocit, že bych trpěl nedostatkem místa”

  Já pravidelně nacházím přerušené záznamy z důvodu plného disku, tudíž YMMV, radši více než méně.

  “protože v Plzni zatím DVB není”

  Co to? Dívám se tady na ten chodský multiplex už od podzima…

 11. Ad chodský multiplex v Plzni: uvidíme hned jak přijde. Možná záleží na nadmořské výšce, věžák na Borech či na panelák u Globusu na to mohou být zásadně lépe než normální zástavba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *