Mozilla se chce zbavit Thunderbirdu

Když jsem ve svém příspěvku Stručně ze světa Mozilly zmiňoval jeden problém vývoje Thunderbirdu, tj. malé zapojení lidí zvenku do vývoje, a o pár dní později upozornil, že Mitchell Baker veřejně připustila nutnost řešení, nečekal jsem tak rychlou akci. Nicméně je tu a není nijak slavná.

Mitchell na svém blogu vyzývá k akci. Představuje Thunderbird jako dobrý a stabilní produkt, který Mozilla Foundation i Corporation podporují jako open-source alternativu pro desktopové nasazení již od svých vzniků. Zároveň však přiznává, že veškeré úsilí vkládané do Thunderbirdu je zastíněno obrovskou energií a komunitou soustředěnou na Web. Konstatuje, že Mozilla se v důsledku toho více soustředí na Firefox a nepředpokládá, že by se to v blízké budoucnosti změnilo či vůbec měnit mělo, protože jsou přesvědčení, že Web a Firefox jsou jejich správnou prioritou.

Mozilla Corporation má skvělý e-mailový klient, kterému se ale nechce věnovat. Zaříznout používaný produkt už Mozilla umí: co bylo včera vlajkovou lodí, může zítra směřovat k End Of Life. Jenže Thunderbird má dva skvělé vývojáře, Davida a Scotta, kteří sedí se zbytkem týmu Firefoxu a asi by se styděli, kdyby jim jen tak zařízli roky opečovávané a relativně úspěšné dítě. Jak z této šlamastiky vybruslit?

Mitchell zatím vymýšlí organizační separaci, tzn. že Thunderbird by vyvíjel jiný právní subjekt. Zatím se zvažují tyto možnosti:

 • Vznik Thunderbird Foundation
  Mozilla by se Thunderbirdu asi zcela zbavila a ten by získal maximální možnost rozletu. Právně a organizačně velmi náročné, finančně nepříliš jisté.
 • Vznik další dceřinky Mozilla Foundation
  Do Thunderbirdu by zůstali zainteresovaní lidé z Mozilla Foundation, zároveň by se vývoj Thunderbirdu asi musel občas přizpůsobit vývoji Firefoxu a možná by to ve výsledku nebyla žádná změna.
 • Projekt komunity
  Obdoba modelu vývoje SeaMonkey, kdy se komunita věnuje vývoji, opravám a vydání, zatímco zaměstnanci Mozilly zajišťují technologické zázemí. Pravděpodobně lze očekávat vkusnější start takového komunitního projektu. Vznikla by nezávislá společnost založená vývojáři Thunderbirdu, která by poskytovala služby a konzultace.

Mozilla Corporation však naslouchá a zajímají ji jiné možnosti řešení situace, protože zatím správnou odpověď nezná. Dnes třeba někoho napadlo převést Thunderbird na jednu konkrétní existující nadaci. Nezahlédl jsem možnost, že by vývoj Thunderbirdu probíhal přímo pod dozorem Mozilla Foundation, takže je asi rovnou vyloučená.

Konstruktivněji vypadá druhá výzva, kterou Mozilla hledá lidi, kteří by chtěli přijít s novou vizí e-mailu a také ji následně realizovat. Není mi ale příliš jasné, zda nalezení vize může znamenat zachování Thunderbirdu pod stejnými křídly.

Osobně z tohoto vývoje příliš nadšený nejsem. Byl bych raději, kdyby Mozilla Corporation zvládala oba cíle (prohlížeč i poštovní klient pro každého), protože oba jsou naplněním její vlastní mise. Ač Thunderbird ještě není náhradou tzv. velkého Outlooku, odhaduji, že cesta Firefoxu do korporátní oblasti bude bez Thunderbirdu delší. Jen samotné přiznání neochoty věnovat se Thunderbirdu poškodí pověst projektu Mozilla, případné vzájemné odloučení bude mít ještě horší důsledky. Velkou část kódu Thunderbirdu sdílí také SeaMonkey, tj. problémy Thunderbirdu se stanou i jeho problémy. Věřím, že Mozilla má nyní dostatek prostředků, aby mohla financovat vývoj Thunderbirdu.

Přichází čas na Firefox Corporation? Možná. Také by chtělo aktualizovat misi Mozilly:

Preserve choice and innovation on the Internet Firefox.

Doplněno: Pavel Cvrček o tomtéž jinými slovy.

Doplněno podruhé: Pohled vývojáře Scotta MacGregora.

Doplněno potřetí: Leť, Thunderbirde, leť aneb shrnutí příspěvků do diskuze o Thunderbirdu.

5 thoughts on “Mozilla se chce zbavit Thunderbirdu”

 1. Často v souvislosti s Thunderbirdem či projektem Mozilla Calendar slýchávám, že by je jednoduše měla Mozilla Corporation více finančně podpořit. Že to jejich úroveň pozvedne. Osobně bych ale problém viděl jinde. Problémem je nedostatek vývojářů. Mrkněte do diskusní skupinu mozilla.jobs. Řada organizací shání vývojáře pro “platformu Mozilla”. Mozilla Corporation, Flock, Sunbird, eBay a řada dalších. Problém je je získat a to i pro takový Firefox. Pokud tedy říkám, že by se měl více podpořit Thunderbird, pak jednoduše říkám, že bych rád “přesunul vývojářské zdroje z jednoho místa na druhé”. Např. přesunout vývojáře z Firefoxu, což se zase projeví tam. Zkrátka, peníze v tomto případě nic moc neřeší. Zkušených vývojářů je málo a Thunderbird není tolik in jako např. Firefox. A teď myslím hlavně vývojáře.

 2. Neviděl bych to tak pesimisticky. Pokud Kerio dokáže v Plzni mít patro céčkařů, neměl by být problém je sehnat v Sillicon Valley či v SF. Někde budou a když budou, tak se vnitřnosti Mozilly naučí. Neviděl jsem však žádnou pracovní nabídku směřovanou pro Thunderbird či lépe: na stránce Careers se zatím vždy hledaly nevývojářské pozice, viz:
  http://web.archive.org/web/*/http%3A//www.mozilla.com/en-US/about/careers.html

  Je možné, že Mozilla Corp. je ochotná brát pouze lidi, kteří již na codebase Mozilly pracují, ale nemusí to být dostatečná strategie.

 3. Thunderbirt je sám o sebe primitívnejší než starý OutlokExpress. S rozšíreniamy je tento mail klient nechutne pomalý a nestabilný (vlastné skúsenosti). Dávam prednosť integrovanej kvalite v podaní Windows Live Mail Desktopu. Podporuje samozrjeme Live Acc, blogovanie, multimedialne správy a mnoho iného. Je rýchli, stabilný a jednoducho funguje.

  S pozdravom Martin Fraňo

 4. Dekujeme panu Franovy za nefalsovanou kvalitni reklamni vsuvku na produkty microsoftu , ocenuji predevsim ze jste neopomel zminit microsoft live ktery se nyni tato firma snazi propagovat kudy chodi aby k sobe pripoutala vice ovecek. Zkratka jste dobry, mely by vas vzit do teleshopingu nebo mozna jeste vys …

 5. Dekujeme panu Franovy za nefalsovanou kvalitni reklamni vsuvku na produkty microsoftu , ocenuji predevsim ze jste neopomel zminit chytre vpasovat sluzbu live kterou se nyni tato firma snazi ovladnout dalsi segment trhu – dosud jeste relativne konkurencni, v budoucni jiste uz nikoliv … Zkratka jste dobry nebo hluoupy, na kazdy pad ms z vas ma jiste radost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *