Ve vlacích se brzy dokouří

Podle náměstka ředitele ČD pro osobní dopravu Jiřího Koláře bude součástí nového jízdního řádu Českých drah zákaz kouření ve vlacích. Zákaz se bude vztahovat na veškeré vlaky, které budou putovat Českou republikou, i kuřácká kupé zahraničních dopravců se po překonání státní hranice stanou běžnou nekuřáckou zónou. Jízdní řád osvobozující vlaky od zápachu cigaret, doutníků a dýmek by měl platit od letošního 9. prosince.

Při dlouhodobé impotenci českých zákonodárců zplodit skutečně nekuřácký zákon je potřeba Českým drahám za tento progresivní krok zatleskat. Železničáři, máte po dlouhé době můj obdiv.

Související weby: Stop kouření ve veřejných prostorách!Dokuřte.cz

Špína olympiády v Číně

Za necelý rok začne 29. letní olympiáda v Pekingu, čínské metropoli. J. A. Samaranch předpokládá, že se zapíší do dějin jako nejlepší v olympijské historii. Vzhledem k velikosti a odhodlání Číny je zářivý úspěch her velmi pravděpodobný, ale bude na něm několik velkých špinavých šmouh.

Pořadatelská země již léta okupuje Tibet, potlačuje základní lidská práva, tj. např. omezuje svobodu slova včetně požadavku na cenzuru Internetu, popravuje ideové odpůrce, vynucuje potraty, mučí vězně, toleruje otrockou či dětskou práci atd. Znečišťuje životní prostředí. Neřeší masové porušování autorských práv či padělání výrobků. Atd.

Dlouhý a ošklivý seznam, že? Horší je, že my všichni vyjadřujeme celé roky souhlas se seznamem nákupem zboží s nápisem MADE IN CHINA.

Na box model s XRAY

Společnost Western Civilisation zveřejnila bookmarklet XRAY. Rozkošná javascriptová aplikace slouží pro inspekci box modelu prvků zobrazené webové stránky.

Po jejím spuštění se otevře okénko vybízející ke klepnutí na některou část aktuálně zobrazené stránky. Prvek stránky odpovídající výběru je zvýrazněn a v okénku XRAY jsou o něm vypsány relevantní údaje. Část informací pochází ze struktury stránky – značka HTML, její identifikátor, přiřazené třídy a cestu napříč stromem DOM. Zbytek informací se týká boxu: dozvíte se spočtený typ umístění, rozměry boxu, velikost vnitřního a vnějšího okraje. Překvapivě však chybí informace o rámečku.

XRAY v akci na CZilla Start:

Okno XRAY a zvýrazněný prvek

XRAY ale není pro každý prohlížeč, neboť využívá prvek canvas. Bookmarklet by měl fungovat v Safari 2 a výše a v prohlížečích odvozených od Mozilly (Firefox, SeaMonkey, Camino, Flock, …). Opera a MSIE zatím nic, Konqueror můžete někdo vyzkoušet. Další informace je možné si přečíst na stránce look beneath the skin.

Samotný bookmarklet je malinkatý, protože většinu JavaScriptu natahuje z webu společnosti. Kromě vlastního kódu XRAY (36 kB) využívá knihovnu jQuery.

XRAY v žádném případě nenabízí množství funkcí a informací jako Web Inspector u Safari, DOM Inspector v SeaMonkey či FireBug, ale pro základní přehled je dostatečný a může být pěkně po ruce.

Body pro WebKit

V hromadě zajímavých témat mi několik týdnů zůstalo spojení KTHML a WebKitu. Začlenění originálu renderovacího jádra do jeho úspěšného forku je stejně fascinující jako je ve světě otevřeného kódu a Linuxu takový jev vzácný.

WebKit získá body v oblasti technologií i marketingu. Přímé zapojení vývojářů původního KHTML je výhodou stejně jako jejich linuxové zkušenosti či funkce z poslední rozpracované verze KHTML. Krok je také jasným sdělením pro okolí, že WebKit je dobrý a perspektivní. Vývojáři KHTML si oddechnou od jinak nikdy nekončícího zpětného portování úprav z WebKitu a navrch získají multiplatformní jádro. Všichni zúčastnění mohou být spokojení.

Spojení je kladnou odpovědí na otázku linuxového portu WebKitu. Vývojáři linuxového Epiphany již ukázali prototyp svého prohlížeče s WebKitem pod kapotou. Později nabídli pokročilým uživatelům detailní návod, jak si takový nepříliš funkční prototyp vyrobit.

Leť, Thunderbirde, leť

Před dvěma týdny začala debata o budoucnosti Thunderbirdu, když Mitchell Baker oznámila záměr najít nové organizační uspořádání pro další vývoj Thunderbirdu. Reagoval jsem rychle příspěvkem Mozilla se chce zbavit Thunderbirdu, Pavel Cvrček ještě rychleji v příspěvku Debata nad budoucností Thunderbirdu, Petr Krčmář napsal úvahu Jak si povede Thunderbird bez Mozilly? a Pavel se k tématu po několika dnech vrátil v příspěvku Debata nad budoucností Thunderbirdu II.

Poznamenával jsem si jednotlivé komentáře, reakce a úvahy lidí z komunity Mozilly, nyní nabízím shrnutí nejdůležitějších a zajímavých myšlenek, které se v nich objevily, i několik vlastních komentářů. Pokud se chcete kouknout pod pokličku světa Mozilly, pojďte si číst se mnou… Continue reading “Leť, Thunderbirde, leť”

Hypermarket u Prazdroje

Plzeň je pro urbanistiku pěkně těžký oříšek: město leží na soutoku čtyř řek, křižovatce šesti železničních tratí a také mezi dvojicí obřích průmyslových areálů. Řeky a jejich rozsáhlá zátopová území, koleje, nádraží, seřadiště i území Škodovky, plzeňských pivovarů, teplárny a jatek představují obrovské bariéry v životě města. Zástavba bytovými domy je rozdrobena do různě velkých ostrůvků, které jsou pospojovány dopravními tepnami.

Dvě ze spojnic jsou pro Plzeň životně důležité: Karlovarská třída spojující severní sídliště (Lochotín, Vinice, Košutku a Bolevec) se středem a jihem města a ulice U Prazdroje spojující východní části Doubravka a Lobzy se středem města. Po Karlovarské třídě prochází silnice I/27, ulicí U Prazdroje je pochází silnice I/26 a jde též o výpadovku na Rokycansko a Prahu. Karlovarská třída překonává údolní nivu Mže, ulice U Prazdroje prochází středem 3 km širokého průmyslového a železničního bloku. Cokoliv zablokuje tyto tepny, způsobí kolaps dopravy v Plzni.

Společnost InterCora, česko-bavorský developer a nadšený zdobitel měst obchodními centry, chce přímo vedle ulice U Prazdroje vybudovat na místě zrušeného nákladového nádraží obchodní centrum. Hlavními nájemci by měl být hobby market HORNBACH a diskontní prodejna Penny Market. Lokalita sevřená mezi železnici a silniční tah není příliš atraktivní pro bydlení, ale ani tak výstavba obchodního centra nevypadá jako dobrý nápad:

  • umístění v centru
    Ač vedení města vnímá jako centrum Plzně jen její historické gotické jádro, při pohledu na mapu s vyznačenou lokalitou je jasné, že místo vzdálené přibližně 1,25 km od katedrály sv. Bartoloměje neleží na okraji města. Pro zajímavost uvádím, že většina prodejen HORNBACH leží v ČR na okraji měst – Řepy a Černý Most v Praze, Březhrad v Hradci Králové, okraj Svinova v Ostravě. Nejblíže se situaci v Plzni blíží prodejna v Brně Štýřicích, ale i ta leží v pásu mezi bytovou zástavbou a dálnicí. Umístění na okraji je logické pro …
  • dopravní zatížení
    Hobby market kvality HORNBACHu není určen jen pro obyvatele samotného města, ale i pro spádové oblasti. V Plzni lze předpokládat zájem obyvatel hned čtyř okresů Plzeň-město (od letošního ledna nejde jen o samotnou Plzeň), Plzeň-jih, Plzeň-sever a Rokycany. Všichni budou muset projet některou okrajovou částí Plzně, z některých směrů i naprostým centrem města. Všichni bez výjimky pak ulicí U Prazdroje. Dovedete si představit slet vesnických řidičů čepičářů na frekventované městské tepně? Jedna havárie a už je zácpa. Na místě je sice zastávka MHD, ale kolik lidí si pojede do HORNBACHu jen pro hmoždinky, aby se s nimi vešli do trolejbusu. Oprávněně lze očekávat nárůst dopravního zatížení a to provází i …
  • hlučnost
    Každá dnešní dopravní tepna přináší hluk. V ulici U Prazdroje jsou dlouhodobě překročené hygienické limity a jen naprostý naivka by mohl očekávat, že se situace po otevření center nezmění či dokonce zlepší. Ale co když právě v tomto místě potřebuje Plzeň taková …
  • obchodní centra
    Popravdě je tu vůbec nepotřebuje. Přibližně půl kilometru východněji leží prodejna bauMaxu (taktéž hobby market) a hypermarket s Intersparem, tři čtvrtě kilometru na druhou stranu je obchodní dům TESCO. V okolí není příliš bytových domů.

Člověk by si řekl, že vedení města výstavbu zbytečného hobby marketu na nevhodném místě nepovolí. Ale u nás v Kocourkově, ehm v Plzni, je vše jinak. Výstavba schválena v červnu 2006 i opozicí. Naštěstí se plzeňské Děti Země snažily a přesvědčily krajský úřad, že s povolujícím rozhodnutím není vše v pořádku. Krajský úřad Plzeňského kraje na začátku července rozhodl, že záměr výstavby obchodního centra bude důkladně zkoumán v procesu posuzování vlivů na životní prostředí.

Držte palce, ať nám tu Plzeň dále nehyzdí.

Jelikož se problému věnují snad jen Děti Země, mohu odkázat jen jejich tiskové zprávy:

Jak jsme vybírali jméno

Výběr jména pro potomka je zodpovědné rozhodnutí. Půjde s dítětem celý život. Samozřejmě je jednoduché pojmenovat dítě po jednom z rodičů či prarodičů, po populární postavě, po roztomilé ratolesti kamarádky, ale to není ono.

Letos jsme opět vybírali a máme již vybráno a přiděleno. Někdo z přátel se ještě před porodem ptal na jméno a po mé odpovědi padla udivená otázka: „A to je v kalendáři?“ Neslyšel jsem ji poprvé a ta otázka je důvodem, proč píšu tento text.

Lidé často berou kalendář jako jediný zdroj pro jména. Přibližně 370 jmen k výběru pro všechny děti, pro holky a kluky! Nepřijde mi to jako dostatečná nabídka, přesto si většina lidí vybere. V letošním květnu mělo 3,26 miliónu mužů a 2,47 miliónu žen v ČR jedno z 20 nejčastějších mužských a ženských jmen. Polovina lidí v našem státě si vystačí s 40 jmény. Jen Jiříků je více než obyvatel Ostravy a Marií není o moc méně než všech lidí v Brně. Strašné! Continue reading “Jak jsme vybírali jméno”